Gebelikte Risk Faktörleri

Gebelik dönemlerinde annenin kendisinin yâda bebeğinin sağlığında olağan dışı bir olayın ortaya çıkma riskinin artmasına neden olan faktörlere gebelikte risk faktörleri denilmektedir. Anne adaylarının hem kendileri hem de bebekleri için risk oluşturacak etmenleri çok iyi bilmesi ve bu risklere karşı dikkatli olması gerekmektedir.
Peki, nedir bu riskler?
Annelerin gebeliklerinin olağan gitmesine engel olan riskleri şu şekilde açıklayabiliriz;
Anne adayının yaşı: Gebelik için bayanlar için en ideal yaş aralığı 18-35 aralığı olmaktadır. Bu yaşlar anne adayları için en uygun anatomi olduğu zamanlardır. İleriki yaşlarda yâda erken yaşlarda oluşacak gebelikte riskler daha fazladır.
Baba adayının yaşı: Baba adayları için ileriki yaşlarda istenilen bebekler için bazı riskler oluşabilmektedir. 40 yaşını aşmış erkeklerin spermlerinde yeni bir takım mutasyonlar oluştuğundan dolayı oluşacak bebeğin özürlü olması veya düşük yaşaması açısından risk oranının fazla olduğu görülmektedir.
Annenin kilosu: Anne olacak kişiler için yüksek kilolar bebek anatomisi için oldukça zararlı olabilmektedir. Yüksek kilolarda gebe kalan annelerin bebeklerinde bir takım farklılaşma ve çeşitli hastalıklar görülmektedir.
Alkol, sigara, kafein vs. Özellikle sağlıklı bireyler için bile riskli olan bu maddelerin gebelik dönemlerinde kullanılması dâhilinde bebeklerde mutasyon oluşumu yâda beyin gelişimi durması gibi risklerin olma olasılığı oldukça fazla olduğu tespit edilmektedir.
Annenin boyu: Anne olacak kişilerin boylarının belirli bir standartları karşılaması gerekmektedir. Anne adayları için 1.50 cm aşağısında olan kişiler için sezaryen doğumların olma olasılığı oldukça fazla hatta yüzde 80- 90 civarında gösterilmektedir.
Risk faktörleri göz ardı edilmemeli
Gebelik isteyen anneler için bu ve bunun gibi yüzlerce olağan dışı riskler oluşturacak faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler ise yapılan araştırmalarla en çok düşük yâda özürlü doğumlara sebep olacak faktörler olduğu tespit edilmiştir. Anne adaylarının gebelik dönemleri boyunca öncelikle düzenli olarak bir doktor kontrolünden geçmeleri en sağlıklı yöntem olup oluşacak sorunlara en erken müdahale için büyük bir fayda sağlayacaktır. Risk faktörlerini asla ihmal etmeyerek ve sağlıklı bir gebelik geçirebilir ve sağlıklı bir doğum yapma şansınızı arttırırsınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*